Jak správně chodit

Chůze. Zní to tak lehce, tak obyčejně. Vždyť přece chodíme pořád. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jestli chodíte správně a jaké benefity nám vlastně chůze přináší? Tak se na to pojďme společně podívat.

Chůze je aktivita, při které se zapojuje celé tělo. Proto pokud máme osvojený správný stereotyp chůze a chodíme dostatečně často a hbitě, můžeme na sobě pozorovat množství benefitů, které chůze přináší. Jak tedy správně chodit 

  • Hlavu držíme vzpřímeně, vytahujeme se po vertikální ose nahoru, a tím se i přirozeně narovnáváme a nehrbíme se. Brada by měla být paralelně se zemí a uši nad rameny. Jednoduše řečeno, jako by nás někdo tahal za hlavu nahoru.
  • Pohled má být upřený před sebe, ne na zemi
  • Záda mají být narovnaná, ne shrbená. Pokud správně vytahujeme hlavu do nebes, nedovolí nám to se hrbit
  • I poloha ramen je důležitá. Ramena táhneme směrem dozadu, dopředu tahaná ramena neprospívají páteři a vedou k hrbení. Pro správnou pozici ramen můžeme udělat následující-ramena zvedneme k uším, jako bychom jimi chtěli říct, „co já vím“ a necháme je spadnout dolů a uvolníme. Toto gesto „co já vím“ pomáhá uvolnit napětí v ramenou a přivede je zpět do neutrální polohy. Ramena by měla během chůze zůstat uvolněná, neměla by být napnutá a tahaná k uším. Během chůze můžeme „co já vím“ gesto udělat několikrát a ujistit se, že jsou ramena opravdu ve správné poloze.
  • Ruce jsou zapojeny v pohybu. Díky uvolněným ramenům můžeme rukama během chození pohupovat mírně dopředu a dozadu, ne kamkoliv. Pohyb by měl vycházet z ramen, ne z loktů. Ruce by neměly jít výš, než je začátek hrudníku. Ideální je udržovat je ve výšce břicha.
  • Střed těla je aktivovaný. Svaly centra těla (core) hrají při chůzi důležitou roli. Pomáhají nám se pohybovat lehčeji, udržovat rovnováhu a stabilitu. Zkusme si při každém kroku uvědomit střed svého těla a zapojit ho do práce. Uděláme to tak, že budeme pupek tahat směrem k páteři. Nemluvíme o zatahování břicha jako když se chcete obléct do úzkých kalhot, ale o vědomé práci se středem těla. Při správném zapojení bychom to měli cítit. Nezadržujeme dech, při zapojení středu těla bychom měli normálně dýchat.
  • Našlapujeme z paty na špičku. První na povrch dopadá pata, pak chodidlo a nakonec prsty, kterými se od povrchu země následně odtlačíme k dalšímu kroku. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale nenašlapuje správně. Především lidi, kteří se dlouhé roky věnovali tanci nebo sportu, kde se důraz kladl na špičky.

Účinky chůze

  • zdravé klouby a svaly - Správný stereotyp chůze pomáhá vyhýbat se zbytečné zátěži kloubů, šlach a úponů. Zároveň působí jako prevence před natažením svalů
  • zdravé plíce - Správná chůze s narovnanými zády dává plícím prostor k tomu, aby expandovaly do svého maxima. Nám se tedy lehčeji dýchá a dochází i k lepšímu okysličení krve.
  • zlepšená cirkulace - Když chodíme narovnaní a celé naše tělo je v jedné pěkné rovině, nikde se nehrbí a nekrčí, prospívá to i naší oběhové soustavě a krev a lymfa mohou lépe cirkulovat. Když k tomu přidáme i lepší okysličení krve, tak je to super kombinace
  • posilněné svaly středu těla - Pokud chodíme správně a vědomě zapojujeme střed těla, posilujeme tak jeho svaly. Slabé svaly středu těla mohou například i za bolavá záda či za špatné držení těla. Proto je dobré se o ně starat a pěkně je posilovat.

Chůze v barefoot botách

Vícekrát jsme upozorňovali na to, že je volba obuvi při chůzi a sportu všeobecně velmi důležitá. Boty musí správně sedět na noze, nikde nesmí tlačit, prsty musí mít dostatek prostoru pro přirozený pohyb. Tohoto všeho, a ještě více dosáhnete u barefootů. Jaké jsou hlavní výhody barefoot bot?

  • Bota věrně kopíruje tvar chodidla a dává mu dostatek prostoru k tomu, aby se mohlo přirozeně chovat a hýbat
  • Zero drop – žádný výškový rozdíl mezi patou a špičkou
  • Barefoot boty jsou lehoučké, na noze je skoro necítíte
  • Podrážka je ultra tenká (3-6 mm) a ohebná ve všech směrech-zajišťuje kontakt chodidla s povrchem a díky tomu neurologická stimulace
  • Bez klenby – v barefoot botách nečekejte výstelku pod patou ani klenbu. Bota tak umožňuje chodidlu chovat se tak, jako by bylo bosé, avšak stále ho chrání

Chůze „naboso“ přináší mnohé benefity, například posilněné a zdravé svaly na chodidle, úleva od bolesti či zlepšení stability. Více o důvodech, proč nosit barefootky, si můžete přečíst v tomto článku.

Chůze je člověku přirozená aktivita, je s ním od útlého věku. Většina z nás však nechodí správně, ale díky tomu, že už víme, jak by měla správná chůze vypadat, můžeme s tím něco udělat. Chůze je opravdu zázračná. Kromě toho, že ji vykonáváme denně a ani si to neuvědomujeme, můžeme ji přeměnit na sport, a dokonce s její pomocí zhubnout. Je potřeba si jen obout kvalitní (barefoot) boty a vydat se chodit